Nouveautés

Ziua Bibliotecarului şi Ziua internațională a cărții și a dreptului de autor marcate la USMF „Nicolae Testemițanu”
23 avril 2018
(Ro) Un eveniment dedicat Zilei Bibliotecarului și Zilei internaționale a cărții și a dreptului de autor a fost organizat de Biblioteca Științifică Medicală.

Problemele actuale din sistemul farmaceutic autohton – abordate la un forum ştiinţific
21 avril 2018
(Ro) În zilele de 20 și 21 aprilie curent, Catedra de farmacie socială „Vasile Procopișin” a organizat Conferința științifică cu participare internațională „Farmacie etică: istorie, realități și perspective”, dedicată memoriei Patriarhului farmaciei moldave Vasile Procopișin.

Comemorarea patriarhului neurologiei naționale, academicianul Diomid Gherman
21 avril 2018
(Ro) În data de 20 aprilie 2018, în cadrul unei conferinței comemorative s-a discutat despre viața și activitatea ilustrului neurolog, neurochirurg și om de știință Diomid Gherman, care în această perioadă ar fi împlinit onorabila vârsta de 90 de ani.