CUSIM

Premieră: Cursul „Managementul pacientului cu traumă la etapa prespital” – certificat la CUSIM

Publicat: 07.12.2025

 

CUSIMLa Centrul Universitar de Simulare în Instruirea Medicală (CUSIM) al Universității de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu” a avut loc evenimentul de finalizare a celui de-al 3-lea curs „Managementul pacientului cu traumă la etapa prespital” (PHTLS) – un program dedicat cadrelor medicale ce acordă asistență pacienților traumatizați la etapa de prespital. Ceremonia de premiere s-a desfășurat pe data de 5 decembrie 2025. 

„A fost un proces complicat și de durată pentru a implementa aceste cursuri, în premieră, dar și de a certifica experți autohtoni pentru instruirile ulterioare. Este un lucru extraordinar pentru sistemul nostru de sănătate, pentru că ne oferă posibilități mult mai mari, dar și pentru imaginea țării”, a afirmat Ion Prisăcaru, secretar de stat la Ministerului Sănătății (MS) al Republicii Moldova.

Zinaida Bezverhnîi, coordonatoare de programe Sănătate în cadrul Biroului de Cooperare al Elveției (BCE) în Republica Moldova, a accentuat că acest curs face parte din proiectul „Consolidarea asistenței medicale de urgență în Republica Moldova” – parte a programului CARE4Living/„Grijă pentru viață”. „Proiectul are trei faze și va fi implementat pe parcursul a 12 ani. Cu forțe comune tindem să reușim diminuarea ratei mortalității din țară și să oferim șanse la viață pacienților aflați în stare gravă”, a menționat reprezentanta BCE.

Potrivit Iulianei Garam, ofițer sisteme de sănătate la Biroul Organizației Mondiale a Sănătății (OMS) în Republica Moldova, „trauma reprezintă una dintre principalele cauze de mortalitate și dizabilitate la nivel global. Gestionarea promptă a traumatismelor în faza prespitalicească poate reduce semnificativ ratele de morbiditate și mortalitate, prin abordarea rapidă a afecțiunilor ce pun viața în pericol”.

„Unul dintre obiectivele pe care le are Universitatea sunt programele de educație medicală continuă, ce au scopul de a ne dezvolta și de a ne instrui cu tot ce este nou în domeniul medicinei. Acest program inițiat de către parteneri vă vor ajuta să deveniți profesioniști mai buni, ca să puteți gestiona situațiile dificile din activitatea dvs. de zi cu zi. Mulțumim partenerilor noștri care dezvoltă idei frumoase, viabile, pentru a dezvolta sistemul medical din Republica Moldova. Avem nevoie de personal calificat, care își  dezvoltă cunoștințele în diferite programe de dezvoltare profesională pe care le oferă CUSIM. Medicina se învață toată viața!”, a concluzionat conferențiarul universitar Marcel Abraș, prorector pentru managementul activității clinice la USMF „Nicolae Testemițanu”. 

La rândul său, Andrei Romancenco, directorul CUSIM-ului, a constatat că „implementarea PHTLS oferă Republicii Moldova acces la curriculum validat științific, recunoscut internațional; certificare globală NAEMT pentru participanți; metodologii moderne de instruire, ce cuprind simulare realistă, scenarii complexe și principiul „treat first what kills first”; reducerea erorilor în intervențiile prespitalicești și optimizarea timpului de reacție”.

La cel de-al 3-lea curs, ce s-a desfășurat în zilele de 4 și 5 decembrie 2025, au participat 15 medici specialiști antrenați în acordarea asistenței medicale de urgență la mai multe instituții medico-sanitare din țară. Medicii au beneficiat de sesiuni teoretice și ateliere practice, axate pe teme esențiale precum evaluarea rapidă a pacientului, managementul căilor aeriene, controlul hemoragiilor, exerciții de stabilizare și transport al pacientului, dar și simulări de cazuri clinice complexe.  

Cursul a fost organizat de Societatea de Simulare Aplicată în Medicină din Moldova (SSAMM), care a obținut statutul de centru oficial NAEMT pentru desfășurarea cursului PHTLS în Republica Moldova. Activitatea a fost realizată în parteneriat cu USMF „Nicolae Testemițanu”, CUSIM, MS, OMS, Biroul de Cooperare al Elveției, Centrul Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească. Numărul total al personalului medical instruit în cadrul acestei inițiative este de 49 de participanți, la care se adaugă 14 instructori naționali certificați.

CUSIM
CUSIM
CUSIM
CUSIM
CUSIM
CUSIM
CUSIM
CUSIM
CUSIM
CUSIM
CUSIM
CUSIM
CUSIM
CUSIM
CUSIM
CUSIM
CUSIM
CUSIM
CUSIM
CUSIM
CUSIM
CUSIM
CUSIM
CUSIM
usmf
CUSIM
Managementul pacientului cu traumă la etapa prespital
PHTLS

Preluarea informației de pe site-ul USMF „Nicolae Testemițanu” poate fi efectuată doar cu indicarea obligatorie a sursei și a linkului direct accesat pe www.usmf.md.

SOCIAL MEDIA

Comentarii